Kazın ayağı öyle değil

mehmet dogan
2 min readSep 27, 2016

--

2009 yılında, Amerika’da, köpekbalıklarının insan öldürme oranı, son 5 yılın en düşük seviyesine indi. Herkes bunun nedenini merak ediyordu!

Hayvan severler, bunu köpekbalıklarının avlanmasına ve neslinin azalmasına bağladı. Politikacılar, bunu, plajlarda daha fazla koruyucu olmasıyla açıklamaya çalıştı. Çevreciler ise global ısınmaya bağladı bunu…. fakat bu düşüşün nedenini en iyi anlayan ne çevreciler, ne de politikacılardı… nedeni en iyi anlayıp, açıklayan pazarlamacılar oldu.

Pazarlamacılar, ürünlerini satın almayan tüketicilerin, ekonomik krizden etkilendiğini çok iyi biliyorlardı. Ekonomik kriz, tatile gidenlerin sayısını da azaltmıştı ve böylece, köpekbalığının insan ölümüne neden olma sayısı da azalmıştı. Tamamen insan davranışları ile ilgili… ne içgörü, ne de bizim “kesin” diyebileceğimiz bir neden!

Yani, bazen, (esasında çoğu zaman), bizim çok iyi bildiğimiz, yüzde yüz “kesin” dediğimiz, “abi, bak bu fikir iyi tutar” diye sattığımız çok şey, insan davranışlarıyla başka bir yön alabiliyor, boyut kazanabiliyor… her ne kadar insanlar pazar araştırmasının yenilikçiliği öldürdüğüne inansa bile. Yani sonuçta kazın ayağı öyle değil. Müşterimiz ile yapacağınız birkaç dakikalık basit bir sohbet, sizin, web analitik içinde geçirdiğiniz onlarca saatten çok daha verimli olabiliyor.

Kazın ayağı öyle değil: söylemin kökeni Arapça kelime “kazaya”dan geliyor. Kazaya’nın anlamı: konu, sorun.
Deyimin orijinali “Kazaya öyle değil” iken, zaman içinde ses yapısına uygun olarak “kazın ayağı öyle değil” şeklinde değişerek dilimize yerleşmiş. (kaynak)

Yeni kitabım “Pürüzlü Mükemmellik” raflarda! Satın almak isteyenler, buradan buyrun

--

--

mehmet dogan

VP of Marketing, Overjet — The #1 Dental AI Platform. https://www.overjet.ai