Kitap Tavsiyesi!

(biraz taraflı)

mehmet dogan
2 min readJan 4, 2017

Pürüzlü Mükemmellik kitabı çıkalı neredeyse 2 ay oluyor. Son birkaç haftadır aldığımız kitapla ilgili olumlu epostalar, bizim için bir mutluluk kaynağı. Bize eposta ile ulaşıp, yorumlarını paylaşan herkese çok teşekkürler.

Bazı okurlar ise yorumlarını eposta ile değil de, daha görünür yerlerde paylaşmışlar. Onlara ise çok çok teşekkürler. :)

İşte kitaba gelen ve sizlerle paylaşmak istediğimiz birkaç yorum:

Ekşi Sözlük

mehmet doğan ve yiğit ahmet kurt’un kusursuzluğun kusurlarından bahseden kitabı. (bkz: mükemmellik/@ssg) aslında kitap bize hoş görünmeyen ve “bu nasıl başarılı olur?” dediğimiz, başarısına akıl sır erdiremediğimiz ürünlerin sırrını da açıklıyor: doğru kusurlara sahip olmak. ürün geliştirmede atladığımız çok önemli bir perspektifi bize geri sunuyor. tavsiye ederim.

- ssg

güzel kitap. kahverengi m&m hikayesiyle akılda kalıcı. bir de sanırım ‘mükemmel’ karşı cinsten neden kaçındığımı (ufak kusurları neden kasten istediğimi) anlatıyor.

- fakat sureyya bu derin bir tutku

Goodreads

Kullanıcı deneyimi konusunda bir iş ile uğraşıyorsanız okumanız gereken bir kitap.

Satın alma / üyelik adımlarını kısaltırken aslında kullanıcı algısında neler değişiyor bunları genelde sorgulamıyoruz. Sadece daha hızlı mı? Daha kolay mı? Daha çok satıldı mı? Ölçmek için baktığımız metrikler bunlar.

İşe bir tutam friksiyon katmak bize ne katar? Yaptığım işlerde bunu deneyimleyeceğim bundan sonra.

Teşekkürler Mehmet Doğan, Yiğit Ahmet Kurt.

- Furkan Açıkgöz rated it — it was amazing

Emsallerinden eksiği bulunmayan ve bir çırpıda biten bir kitap. Özellikle, referans gösterdikleri kitaplardaki olaylara “friksiyon” açısından yaklaşmış olmalarını çok beğendim. Bildiğiniz bir konuya farklı açıdan bakmanızı sağlıyorlar.

- Arda Akay rated — really liked it

Hızlı okunan ama üzerine düşünülmesi gereken bir kitap. Hayatınızdaki hızdan şikayet ediyorsanız “friksiyon” terimi ile tanışmanızda fayda var.

- Emre Güneş rated it — it was amazing

D&R

Harika! Mehmet Abi’yi Medium yazılarından takip ediyordum. Yazıları adeta Sherlock Holmes dizisi kıvamında ne zaman ne çıkacağı belli olmuyor. :) Özellikle pazarlama alanıyla ilgili olan kişilerin okuması gereken bir kitap olmuş. Hem offline hem online pazarlama da yapılacak “friksiyon”larla ürününüze can katabilirsiniz. Herkese tavsiye ederim.

- anonim

Kitapyurdu

Günlük hayatta yaşadığımız olaylara karşı tutumlarımızı açıkça gözler önüne seren, ilerlemek için bazılarının zaten yaptığı bazılarının ise bilmeden yaptıkları eylemleri analiz eden okuyucuyu sıkmadan, akıcı şekilde anlatan bir kitap. Okuduktan sonra fark ettiğim şey, kitabın iki yazarlı olması ve isimlerini yazıp anlatımda pürüz oluşturarak okuyucuyu duraksatmaları oldu. Belki de kitabın adını yaşatmak amaçlı bilinçli bir pürüzdü. Tavsiye edilir.

- Adanalı Eczacı

Webrazzi

Mediacat Yayıncılık’tan çıkan Pürüzlü Mükemmellik‘i e-ticaret sitelerinden veya kitapçılardan satın alabilir; işinizdeki ve hayatınızdaki pürüzlere farklı bir gözle bakmayı deneyebilirsiniz.

- Fırat Demirel

Youtube

Friksiyon mu? O da ne? Başka bir müzik grubu adı mı? Hayır. Pürüzlü Mükemmellik kitabında friksiyon konusu çok güzel açıklanmış. Hani Fizik derslerinde gördüğümüz bir kavram vardır, hareketin gücüne direnen bir kuvvetten söz edilir. Bizim hareket etmemizi zorlaştıran, engelleyen, erteleyen kuvvet de diyebiliriz. İşte friksiyon böyle bir şey.

- Barış Özcan

Okuyan, yorumlarını paylasan herkese yeniden teşekkürler.

Eğer halen okuma şansı bulamadıysanız, kitabı size şiddetle (yazarından) tavsiye ederim :)

Keyifli okumalar!

--

--